KAPLICZKA ŚW. FLORIANA
Ze względu na brak informacji źródłowych trudno stwierdzić, kiedy dokładnie, i z jakiego powodu powstała na terenie parafii NMP Wspomożenia Wiernych, przy zbiegu ulic Kalinowszczyzna i Floriańska niewielka kapliczka poświęcona patronowi strażaków, św. Florianowi.
Murowany i otynkowany obiekt został wybudowany prawdopodobnie po 1852 roku i jest jednym z niewielu zachowanych tego typu do dziś na terenie miasta. Ośmioboczną kapliczkę posadowiono na okrągłym cokole i przekryto niskim daszkiem namiotowym z krzyżem na kuli. Dość wysoką i smukła budowlę przełamano poziomymi gzymsami, dzieląc ją na trzy kondygnację; między pierwszą a drugą zastosowano mniejszy, prosty, zaokrąglony gzyms, zaś wyżej – rozbudowany, profilowany, z daszkiem okapowym.
Kapliczka została odrestaurowana w roku 2002 dzięki wsparciu parafian i lubelskich strażaków. W dolnej części widnieje tablica z inskrypcją:
ŚWIĘTY FLORIANIE / MÓDL SIĘ ZA NAMI / PARAFIANIE / I / STRAŻACY / 8.06.2002
Według dokumentacji znajdującej się w posiadaniu Wojewódzkiego Konserwatora Ochrony Zabytków w Lublinie, pierwotny tekst był inny:
ŚWIĘTY FLORIANIE OD OGNIA PATRONIE
KTÓRYŚ CUDEM SŁYNĄŁ W KAŻDEJ ŚWIATA STRONIE
PRZEBŁAGAJ BOGA, O TO CIĘ PROSIMY
NIECH NAGŁĄ ŚMIERCIĄ NIGDY NIE GINIEMY
DNIA 1 PAŹDZIERNIKA 1852 R.
Powyżej znajduje się drewniana płaskorzeźba z wizerunkiem św. Floriana gaszącego płonący budynek wodą z cebrzyka, autorstwa strażaka – ochotnika z Woli Uhruskiej Czesława Szczęcha – replika glinianej, skradzionej w latach 90. XX wieku. W szczycie w niszy z arkadowymi łukami widoczna jest współczesna figura Matki Bożej.
źródła:
-
Kapliczka przy zbiegu ulic Kalinowszczyzna i Dembowskiego w Lublinie (https://teatrnn.pl/leksykon/artykuly/kapliczka-przy-zbiegu-ulic-kalinowszczyzna-i-dembowskiego-w-lublinie/, dostęp 23.11.2017)
-
Lublin. Przewodnik, red. P. Kawałko, Z. Nestorowicz, M. Szymański, Lublin 2016
-
Petera-Górak J., Kapliczki i krzyże przydrożne, [w:] Dziedzictwo kulturowe Lubelszczyzny. Kultura ludowa, red. A. Gauda, Lublin 2001