Dzisiejsza data:

Dwór – plebania kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Świętej Trójcy

ulica Żołnierzy Niepodległej 10

           Przy ulicy Żołnierzy Niepodległej (dawna Ewangelicka), tuż przy kościele, stoi późnobarokowa plebania, zbudowana w latach 1784–1785 na fundamentach dworku dziedzica Adama Łaskarzewskiego. W 1845 roku gmina ewangelicka zwróciła się do Rządu Gubernialnego Lubelskiego z prośbą o pomoc w sfinansowaniu generalnego remontu plebanii. Mimo otrzymanej negatywnej odpowiedzi (w piśmie skierowanym do gminy użyto określenia, że plebania „nie nadaje się do użytku”), przystąpiono jednak do odbudowy. Na ten cel, kolegium kościelne zaciągnęło pożyczkę bankową, którą spłacano w ratach rocznych, w latach 1844-1854.

           Plebania została rozbudowana według projektu Budowniczego Gubernialnego Ludwika Radziszewskiego. Otrzymała wówczas ganek wsparty na czterech drewnianych kolumnach, czyli wejściowy portyk, charakterystyczny dla dworkowych budowli klasycystycznych. Wyremontowano pomieszczenia wewnątrz budynku, naprawiono także dach kościoła i ogrodzenie cmentarza.

           Budynek zbudowany jest na planie prostokąta, murowany, pięcioosiowy, przekryty blachodachówką. Charakterystycznym elementem dekoracyjnym fasady budowli są drewniane okiennice. Pod plebanią i poza nią w kierunku południowym, znajdują się sklepione piwnice. Budynek plebani od czasu przebudowy zachował się do dziś bez zasadniczych zmian. Na przestrzeni lat był wielokrotnie remontowany – bezpośrednio po zakończeniu II wojny światowej, w latach 50–60. XX wieku oraz w 2001 roku.

           Cały kompleks zabudowań parafii ewangelicko-augsburskiej: Kościół Świętej Trójcy, cmentarz przykościelny i plebania, w 1967 roku został wpisany do rejestru zabytków województwa lubelskiego, pod numerem A/229.

 

Grafika losowa